Wynajem biura Łódź – klasyfikacja biurowców

Biurowce klasy A

Biurowce tej klasy charakteryzują się przede wszystkim najlepszą lokalizacją na danym obszarze, z wygodnym dojazdem samochodowym oraz środkami komunikacji publicznej, w najbardziej prestiżowej lokalizacji. Klasę A stanowią obiekty względnie nowe, charakteryzujące się nowoczesną architekturą (szkło, marmur, aluminium) – to budynki o wysokim standardzie.
Wyjątek w tej klasie obiektów stanowią budynki zabytkowe po generalnym remoncie. Charakteryzują się one wysoką jakością wykończenia i wyposażenia.
Powierzchnia na poszczególnych kondygnacjach budynku jest aranżowana jako „open space’’ (12 m² na osobę). Oznacza to, że za wyjątkiem komunikacji pionowej (windy, klatki schodowe), szachtów instalacyjnych, toalet i kuchenek, kondygnacja nie posiada żadnego podziału na pomieszczenia. Stworzenie tego typu powierzchni daje użytkownikom możliwość swobodnej aranżacji powierzchni według własnych potrzeb.
Nie dotyczy to budynków zabytkowych, gdyż większość z nich podlega nadzorowi konserwatora zabytków, który swoim nadzorem obejmuje oprócz elewacji zewnętrznej, również wnętrza.
Budynki te oferują najwyższe ceny najmu, są dobrze zarządzane, a ich klientami są zwykle banki, firmy ubezpieczeniowe i prawnicze oraz międzynarodowe korporacje.

Biurowce klasy A charakteryzują się następującymi cechami:

Podziemny oraz nadziemny strzeżony parking z miejscami przeznaczonymi dla najemców
Nowoczesne, szybkobieżne windy
Wysoka jakość wykończenia wnętrz z zapewnionym sprawnym serwisem technicznym
W pełni wykończone pomieszczenia socjalne (kuchnie, łazienki)
Zaplecze usługowe dla pracowników biurowca (kafeteria, sklep z prasą, itp.)
Nowoczesną, centralną klimatyzację wraz z funkcją nawilżania i możliwością regulacji temperatury przez użytkowników
Zraszacze i alarm przeciwpożarowy wraz z czujnikami dymnymi
System ochronny
Czujniki ruchu i alarm przeciwwłamaniowy
Oddzielne okablowanie strukturalne dla linii telefonicznych, sieci komputerowej oraz systemów elektrycznych
Podwójne zasilanie lub awaryjny system podtrzymywania napięcia
Bardzo dobry system telekomunikacyjny
Oświetlenie odpowiednie do pracy przy komputerze
Określona wysokość pomieszczeń przeznaczonych do stałej pracy (min. 2,7 m w świetle)
Podwieszane sufity panelowe lub gipsowo – kartonowe
Przykrywane wykładziną dywanową podłogi dystansowe, pozwalające na dowolne zmiany aranżacji okablowania
Biegnące pod nimi wszystkie (za wyjątkiem klimatyzacji) instalacje są bardzo wygodne w eksploatacji ze względu na ich łatwy demontaż i wyprowadzenie instalacji

Biurowce klasy B

Biurowce tej klasy są dość trudne do sklasyfikowania, ze względu na różnorodność budynków i lokalizacji, jakie do niej zaliczamy. Zasadniczo, jako klasa B+ określane są biurowce klasy A położone poza ścisłym centrum miasta lub budynki klasy B oferujące bardzo wysoki standard. Obiekty te są usytuowane w dobrych, lecz drugorzędnych lokalizacjach śródmiejskich, z dobrym dostępem, są dobrze zarządzane, charakteryzują się średnio wysokim czynszami. Obiekty klasy B+ są wykończone i wyposażone w zachodnim standardzie.
Klientami tych budynków są przede wszystkim firmy usługowe, przemysłowe, handlowe i consultingowe, a także obecnie typowi użytkownicy klasy A.

Standard biurowców klasy B+ obejmuje:

Powierzchnia kondygnacji elastyczna do aranżacji
Podziemny i nadziemny parking
Dobrej jakości materiały wykończeniowe
Podwieszane sufity panelowe
Przykrywane wykładziną podłogi dystansowe
Klimatyzację
Dobry system telekomunikacyjny
Alarm przeciwpożarowy i ewentualne tryskacze
Alarm przeciwwłamaniowy
System ochrony
Okablowanie telefoniczne i elektryczne, lecz zazwyczaj nie komputerowe ani też UPS

Klasa B  jest najbardziej zróżnicowana i dość trudna do jednoznacznego i prostego zdefiniowania. Trudność ta wypływa głównie z faktu, że zaliczamy do nich: nowe budynki położone poza ścisłym centrum miasta, budynki stare do 10 lat po remoncie położone poza ścisłym centrum oraz budynki istniejące do 10 po remoncie poza ścisłym centrum miasta.
Generalnie budynki klasy B, to nieruchomości, które nie spełniają jednego z dwóch podstawowych warunków: albo nie są położone w prestiżowej, centralnej lokalizacji albo brak w nich dobrego standardu wyposażenia.
Nowe budynki klasy B są usytuowane w dzielnicach przylegających do Śródmieścia przy głównych arteriach komunikacyjnych, trasach wylotowych z miasta, przy ulicach prowadzących na lotnisko. Cechą charakterystyczną tych budynków jest to, że są one dość niskie (do 5 pięter).
W przypadku budynków istniejących do 10 lat położonych zarówno w centrum, jak poza nim cechą decydującą o klasyfikacji budynku w tej grupie jest zużycie eksploatacyjne.
Budynki w tej klasie są dobrze zarządzane, charakteryzują się średnimi czynszami rynkowymi. Biurowce te są często częścią większych parków biznesowych. Są wykończone i wyposażone zgodnie z zachodnim standardem.

Standard klasy B obejmuje:

Podziemny i nadziemny parking
Dobrej jakości materiały wykończeniowe
Sufit podwieszany
Podstawową klimatyzację lub wentylację z chłodzeniem
Alarm przeciwpożarowy i ewentualne tryskacze
Podstawowy alarm przeciwwłamaniowy
Okablowanie strukturalne

Biurowce klasy C

Do tej klasy biurowców zaliczane są stare obiekty powyżej 15 lat położone zarówno w centrum, jak i poza centrum miasta o złym lub bardzo złym stanie technicznym. Tego typu budynki są zazwyczaj wynajmowane w stanie istniejącym i przeznaczane do indywidualnej adaptacji użytkowników.

Biurowce klasy D

Są to budynki stare w bardzo złym stanie technicznym.

źródło: http://www.goldenoudhproperties.com